"Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie obrzędy i obyczaje"

W listopadzie 2012 r. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie złożył wniosek o dofinansowanie projektu pn." "Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie obrzędy i obyczaje". Zamierzamy zrealizować pięć wspólnych działań. Decyzja o przyznaniu dotacji bądź odrzuceniu wniosku zapadnie w lutym 2013 r.

 

Działanie I: Tradycje Wielkanocne - Festiwal Rękodzieła cz.I. Miejsce: budynek Ośrodka Kultury, gmina Mszana, sołectwo Połomia. Impreza całodniowa - otwarta dla mieszkańców, realizacja: marzec 2013. Warsztaty rękodzieła ukazujące tradycje wielkanocne po obu stronach granicy. Polacy i Czesi wykonają m.in. palmy wielkanocne, stroiki świąteczne, witraże, ozdoby z papierowej wikliny, metodą filcowania, szydełkowania (m.in. koszyczki, kurki, zajączki). Zaplanowano pokaz pieczenia baranków i święcelnika (ciasto drożdżowe z wędliną w środku) - potrawy wielkanocnej wykonywanej tylko w gminie Mszana. Nie zabraknie malowania jaj. Odbędzie się prezentacja polskich i czeskich technik ozdabiania jajek: szydełkowanie, drapanie, malowanie gorącym woskiem. W trakcie warsztatów amatorska grupa folklorystyczna zaprezentuje obrzędy i obyczaje wielkanocne (szukanie prezentów od zajączka, leczenie lędźwi od chorób reumatycznych, robienie krzyżyków z palmy).

 

Działanie II: Tradycje rolnicze i folklorystyczne. Miejsce: gmina Mszana, sołectwo Mszana, impreza w plenerze otwarta dla mieszkańców. Realizacja: wrzesień 2013. Pierwszym punktem imprezy jest przejazd ulicami gminy Mszana korowodu rolniczego z udziałem czeskich partnerów. Polacy i Czesi na platformach zaprezentują czeskie i polskie tradycje rolnicze w formie scenek rodzajowych, piosenek i skeczy. Przejazdowi z udziałem przebierańców towarzyszyć będzie śpiew tradycyjnych pieśni i utworów związanych z pracą na roli. Pojawi się więc głównie folklor. Druga cześć działania to prezentacja polskiego i czeskiego rękodzieła, a więc przedmiotów, ozdób, dekoracji związanych bezpośrednio z rolnictwem (korona dożynkowa  wykonana z płodów ziemi, obrzęd przekazania i dzielenia chleba). Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Polski i Czech.

 

Działanie III: Tradycje łowieckie - Polowanie na granicy. Miejsce gmina Frycovice, impreza w plenerze otwarta dla mieszkańców. Realizacja: październik 2013. 
W programie imprezy zaplanowano zwiedzanie hodowli jelenia, zawody na strzelnicy, którą dysponuje gmina Frycovice. Poza tym zaplanowano prezentację akcesoriów i strojów myśliwskich charakterystycznych dla kół łowieckich działających po obu stronach granicy. Wspólne ognisko przygotowane według rytu łowieckiego - będą wspólne śpiewy i zabawa. Ponadto obrzęd wyruszenia na polowanie, gra na rogu i przybliżenie postaci patrona myśliwych św. Huberta.

 

Działanie IV: Tradycje bożonarodzeniowe - Festiwal rękodzieła, cz.II. Miejsce: gmina Mszana, sołectwo Mszana i sołectwo Gogołowa. Impreza całodniowa - otwarta dla mieszkańców, realizacja: grudzień 2013.
Zaplanowano wspólne strojenie choinki i wykonywanie ozdób różnymi technikami (szydełkowane aniołki, dzwonki, styropianowe bombki ozdabiane tasiemkami, witraże). Odbędą się także warsztaty ceramiczne, na których powstaną m.in. figurki Jezusa i Maryi, a także pasterzy i zwierząt obecnych przy żłóbku. Poprowadzi je artysta plastyk. Uczestnicy przedsięwzięcia zaprezentują także obrzędy bożonarodzeniowe kultywowane po obu stronach granicy (wykonywanie szopek bożonarodzeniowych różnymi technikami, wspólne łamanie sie opłatkiem i śpiewanie kolęd). Na zakończenie imprezy zorganizowany zostanie przegląd kolęd. Na scenie wystąpią artyści amatorzy i uczniowie szkół.

 

Działanie V: Tradycyjnie razem - obyczaje i obrzędy w oku kamery. Miejsce: Gmina Mszana (sołectwa Mszana, Połomia, Gogołowa) i gmina Frycovice, realizacja: początek marzec 2013 - koniec styczeń 2014. Działanie dotyczy nagrania filmu podsumowującego projekt, prezentującego każde z czterech działań. Film ma mieć także charakter instruktarzowy prezentujący polskie i czeskie techniki wykonywania przedmiotów, ozdób świątecznych czy rolniczych powstałych w ramach projektu. Celem jest produkcja filmu, który będzie swoistym poradnikiem ułatwiającym wykonanie ciekawych dekoracji i ozdób charakterystycznych dla tradycji świątecznych, łowieckich i rolniczych po obu stronach granicy.
 

 

1. 24.03.2013 - Międzynarodowe warsztaty rękodzieła

2. 10.09.2013 - DOŻYNKI GMINNE - MSZANA 2013

3. 07.10.2013 - Polowanie na granicy

4. 09.12.2013 - Festiwal rękodzieła - Boże Narodzenie

Najnowsze galerie

Nasze VIDEO

Zarezerwuj salę

Zarezerwuj salę

Gmina Mszana

Gminny Ośrodek Sportu

RODO

MKIDN

Gminny Ośrodek Kultury
i Rekreacji w Mszanie

ul. Mickiewicza 92
44-325 Mszana
tel./fax: 32 4720076
e-mail: kontakt@gokir-mszana.pl

NIP: 647 25 65 994
Regon: 243019563
nr konta:
34 8470 0001 2001 0050 0089 0001

Pogoda Mszana z serwisu

Nasi Partnerzy