GOKiR wydał kolejną publikację książkową

2020-02-26

"Nasze Wieści Gminne" to biuletyn ukazujący się w Mszanie już od 25 lat. Z okazji jubileuszu wydaliśmy publikację książkową pt. "NASZE opoWIEŚCI GMINNE”.

Przygotowano ją wraz z redakcją Wieści, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do współpracy przy projekcie włączyła się również Biblioteka.

We wtorek 25 lutego odbyła się uroczysta promocja książki. Publikacja zawiera m.in. artykuły o historii naszej gminy, a także miejscach, które mieszkańcy wspominają z sentymentem – takich jak stary magiel w Połomi czy mszańskie Granice.

Są tu również opisy życia i działalności Honorowych Obywateli Gminy Mszana oraz innych mieszkańców, których historie, zwłaszcza wojenne, to niemal gotowe scenariusze filmowe. Są opowieści o obcokrajowcach, którzy nas odwiedzali, o naszych rodakach, którzy mieszkają za granicą, o mieszkańcach, którzy zwiedzili naprawdę odległe zakątki świata, o lokalnych rzemieślnikach, rolnikach i nietypowych zawodach.

Są teksty o pasjonatach, których w Gminie Mszana nie brakuje: poczynając od fotografów, muzyków, aktorów - amatorów, zbieraczy staroci, ceramików i hafciarek, poprzez podróżników, kucharzy, ogrodników, hodowców gołębi, papug i pszczół, amatorów sportów ekstremalnych i sportów walki, na kolekcjonerce różańców kończąc.

Dzięki darowiźnie z Fundacji JSW zostało wydrukowanych 1000 egzemplarzy książki. Jest ona dostępna bezpłatnie w naszych ośrodkach kultury oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mszanie i jej filiach.

Na spotkaniu byli obecni również dawni redaktorzy Wieści lub ich żony. Przypomniano, że pierwszy numer Naszych Wieści Gminnych ukazał się wiosną 1995 roku. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym redaktorem był Leszek Kowalczyk. Tworzył Wieści do ostatniego numeru przed swoją śmiercią. Zmarł młodo we wrześniu 1998 roku. Po nim obowiązki redakcyjne przejął Stanisław Woźnica. Mszańskie Wieści współtworzył do 2003 roku. Przez kilka pierwszych miesięcy 2004 roku gazetę prowadził Piotr Bukartyk, a w czerwcu 2004 roku prowadzenie biuletynu powierzono Izabeli Greli, która pełniła funkcję redaktora do końca 2010 roku. Obecnie redaktorem naczelnym jest Mirosława Książek-Rduch.

Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę zdjęć Adama Kota, mieszkańca Mszany. Na co dzień zajmuje się szkoleniami na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, natomiast wolny czas poświęca fotografii, zwłaszcza przyrodniczej. Autor jest dwukrotnym laureatem polskiej edycji prestiżowego, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Z próbką swojego talentu wystąpiły także dwie śląskie bajarki z Połomi - Jolanta Spielman-Gajda i Maria Sitko, które tworzą humorystyczne wierszyki, bajki i okolicznościowe życzenia w gwarze śląskiej. Muzycznym przerywnikiem był krótki koncert uczniów Szkoły Muzycznej z Wodzisławia Śląskiego.

                                                                                                        

POWRÓT