Święto Ślązaków w Warszawie z naszym folklorem i kołoczem

2013-04-25

Zespoły "Mszanianka" i "Połomianka" wystąpiły podczas Gali Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Uczestnicy zajadali się także połomskim kołoczem.  Jego smak docenili m.in. Krystyna Loska, Irena Santor, Olgierd Łukaszewicz czy Franciszek Pieczka. 

Pierwszym punktem pobytu mieszkańców gminy Mszana w Warszawie 24 kwietnia była wizyta w siedzibie Parlamentu przy ul. Wiejskiej. Po gmachu oprowadzał poseł Krzysztof Gadowski.

            Uroczystość podczas której wręczano doroczne nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Tegorocznymi laureatami zostali: prof. Jerzy Buzek i Polskie Radio Katowice (nagrodę odebrał prezes Henryk Grzonka). Wśród gości nie zabrakło wielu znakomitych postaci. Był m.in. Olgierd Łukaszewicz, znany m.in. z filmu Seksmisja (obecnie prezes Związku Artystów Scen Polskich), Andrzej Grabarczyk (Jurek z serialu Klan), Krystyna Loska, Irena Santor, Franciszek Pieczka, Maria Pańczyk, wicemarszałek Senatu, a także Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego. Galę prowadził urodzony w Połomi Józef Musioł, prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Laureatom gratulował m.in. Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana, który prezesowi Musiołowi wręczył ceramiczną rzeźbę wykonaną przez artystów z Połomi. W części artystycznej z kolei wystąpiły zespoły "Mszanianka" i "Połomianka". Po jej zakończeniu był czas na rozmowy przy lampce wina i kołoczu wykonanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Połomi.     

POWRÓT