Wigilia w towarzystwie gości z czeskich Frycovic - świątecznie i smacznie

2012-12-14

W piątek 14 grudnia w Ośrodku Kultury w Mszanie zorganizowano "międzynarodową" Wigilię. Przy stole zasiedli mieszkańcy Mszany i partnerskiego miasta Frycovice. Były tradycyjne potrawy, opłatek i kolędy. 

          Impreza dobył się w ramach projektu: "Frycovice-Mszana. Smaczności bez granic".O świąteczna atmosferę zadbał m.in. Zespół Śpiewaczy "Mszanianka". Goście z Czech nie byli dłużni i również wykonali kilka pięknych kolęd charakterystycznych dla swojego kraju. Wigilia w Mszanie była ostatnim działaniem w ramach wspomnianego projektu. Przed nami jeszcze wydanie wspólnej publikacji. Będzie to książka kucharska, w której znajdą się polskie i czeskie przepisy kulinarne. Promocja książki odbędzie się w marcu.

            Jest szansa, że współpraca pomiędzy Frycovicami i Mszaną będzie kontynuowana. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji złożył już wniosek na kolejny projekt pod nazwą  "Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie obrzędy i obyczaje". Przewiduje on realizację pięciu dzialań. Ewentualne dofinansowanie (wnioskowana kwota to blisko 100 tys. zł) umożliwi zorganizowanie w gminie Mszana dwóch części Festiwalu Rękodzieła (Wielkanoc i Boże Narodzenie), a także imprezy ukazujacej tradycje rolnicze. Po stronie czeskiej z kolei miałoby się odbyć "Polowanie na granicy", czyli impreza prezentująca tradycje łowieckie charakterystyczne dla Polski i Czech. Działanie piąte to nagranie filmu instruktażowego. Będzie to swoisty poradnik "zrób to sam". Uczestnicy projektu w prosty sposób wytłumaczą i pokażą jak wykonać ozdoby czy przedmoty codziennego użytku.    

(raj)    

 

POWRÓT