Co, gdzie, kiedy?

Spotkanie noworoczne w GOKiR Mszana

Gmina 17.01.2019r, godzina 17:33

Spotkanie noworoczne w GOKiR Mszana

Dyrektor GOKiR Mszana spotkał się z organizacjami społecznymi i zespołami działającymi przy ośrodkach kultury. Nie zabrakło także skaterów i hodowców golębi pocztowych oraz grup artystycznych.  

 


Rozmowy na temat kultury i działalności społecznej to w GOKiR Mszana kilkuletnia tradycja. Tym razem Rafał Jabłoński, dyrektor ośrodków kultury podsumował 2018 rok i przedstawił najbliższe plany.  – Celem tego typu spotkań jest przypomnienie tego co za nami i podziękowanie ludziom, którzy obok dyrektora i pracowników GOKiR biorą w tym czynny udział. Serdecznie im za to dziękuję – mówi Rafał Jabłoński.

 

Rok 2018 w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie był wyjątkowo intensywny pod względem ilości i zasięgu organizowanych imprez. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Już w styczniu odbyły się kolejne Zawody Narciarskie o Puchar Wójta Gminy Mszana. Mieszkańcy rywalizowali na stoku w Istebnej. Wyjątkową oprawę miał także Koncert Noworoczny w Wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana, który odbył się w Kościele Nawiedzenia NMP w Połomi.

Na przełomie stycznia i lutego zaproponowano dzieciom i młodzieży pakiet atrakcji na ferie zimowe. Tradycyjnie w karnawale odbywały się zabawy taneczne, natomiast w okresie Świąt Wielkanocnych GOKiR zorganizował Festiwal Palmy Wielkanocnej. W Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie mieszkańcy ustawili rekordową palmę. Były występy artystyczne i rywalizacja rodzinna. Ponadto Grupa Teatralna KREDENS, w kościołach naszej gminy, wystawiła przedstawienie o tematyce wielkopostnej.

Wiosna to już Gala Śląskich Szlagierów, która odbyła się w Połomi 7 kwietnia. Na scenie zespoły: „Blue Party”, „Happy Folk”, „Harmonic”, „Karpowicz Family”, „Jędrowski Show” oraz „Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana”. 

Ruszył ponadto cykl warsztatów rękodzieła pn. „Wzór na wiosnę”. To zajęcia dziewiarskie przygotowane dla pasjonatów, twórców chcących rozwijać swoje umiejętności. W programie głównie praktyczne porady dla początkujących i osób zaawansowanych. W warsztatach wzięli udział także mieszkańcy sąsiednich gmin.

Jeszcze przed wakacjami GOKiR zorganizował Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych w Połomi, Rodzinny Rajd Rowerowy z rekordową frekwencją (blisko 140 uczestników), a także Wystawę Polskich Banknotów XX-wieku w ramach obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były także wyjazdy do najpiękniejszych ogrodów w regionie w celu popularyzacji uprawy roślin ozdobnych.

W czerwcu ruszyła kolejna edycja Śląskiego Maratonu Rowerowego z udziałem zawodników z całego kraju. Imprezą towarzyszącą był piknik przygotowany wspólnie z Ośrodkiem Wsparcia w Połomi. W Mszanie zorganizowano imprezę plenerową pn. „Powitanie lata”, a w Połomi miała miejsce kolejna edycja Przeglądu Śpiewaczego „Złoty Dzwon”. Ponadto mundurowi ćwiczyli w ramach Operacji Mszana. To militarny festyn rodzinny z inscenizacją bitwy i pokazem sprzętu wojskowego. W Gogołowej ruszyła Strefa Kibica w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji.

Na wakacje szkolne przygotowano cykl wycieczek. Odbył się także festyn dla dzieci w Gogołowej organizowany we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mszanie z udziałem ponad 150 milusińskich,  a także piknik plenerowy w Połomi połączony z jubileuszem miejscowego klubu sportowego. Miał miejsce również Rajd Rowerowy dla Wytrwałych. GOKiR wspólnie ze strażakami OSP zorganizował także ognisko z częścią artystyczną dla mieszkańców.

Również w Gogołowej odbyły się Dożynki Gminne. Gwiazdą wieczoru okazała się Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana. Był także pokaz laserów. Druga wrześniowa impreza miała miejsce w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie. Utwory Chopina, Beethovena i muzykę filmową na fortepianie wykonał Karol Lucjan. Nie zabrakło pieczonych ziemniaków, placków ziemniaczanych i zabaw dla dzieci.

GOKiR Mszana zrealizował także projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury pn. „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska”. Dzięki temu zakupiono stroje ludowe dla zespołu „Połomianka”, nagrano film, a także wydano tomik wierszy i audiobook. Poza tym dwa zespołu ludowe (Mszanianka i Połomianka) nagrały płytę.

W październiku Orkiestra Rozrywkowa Gminy Mszana świętowała rocznicę swojego istnienia. Koncert Jubileuszowy z udziałem 11 wokalistów odbył się 5 października w Wodzisławskim Centrum Kultury.  

Listopad to już zabawa andrzejkowa w Gogołowej i coroczne spotkanie gminnych zespołów śpiewaczych przy okazji wspomnienia św. Cecylii. Tym razem miało ono miejsce w Połomi. Pod koniec roku odbyły się spotkania z Mikołajem i wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Działalność GOKiR Mszana to także zajęcia stałe. Organizowane są lekcje języka czeskiego i angielskiego, nauka tańca hip-hop oraz zumba, lekcje gry na gitarze oraz balet dla dzieci. Poza tym cyklicznie odbywają się warsztaty rękodzieła z nastawieniem na ceramikę (GOKiR od 2018 roku posiada własny piec do wypalania ceramiki). Systematycznie organizowane są turnieje skata sportowego, uroczystości okolicznościowe organizacji działających przy GOKiR, a także imprezy współorganizowane m.in. z Ośrodkiem Wsparcia Caritas w Połomi czy grupą „Szlagierowe Babki”.

Poza tym ośrodki kultury zaangażowane były w inne gminne wydarzenia kulturalne jak chociażby Gala Edukacji, uroczystości związane z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Mszana, czy wydarzenia upamiętniające Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  

GOKiR Mszana realizował także zadanie inwestycyjne związane z przebudową budynku Ośrodka Kultury w Połomi. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury wyniosło 250 tys. zł. W Ośrodku Kultury w Mszanie powstał z kolei Klub Seniora. Remont przeprowadzono przy udziale środków z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

 


Galeria zdjęć

Najnowsze galerie

Nasze VIDEO

Zarezerwuj salę

Zarezerwuj salę

Gmina Mszana

Gminny Ośrodek Sportu

RODO

MKIDN

Gminny Ośrodek Kultury
i Rekreacji w Mszanie

ul. Mickiewicza 92
44-325 Mszana
tel./fax: 32 4720076
e-mail: kontakt@gokir-mszana.pl

NIP: 647 25 65 994
Regon: 243019563
nr konta:
34 8470 0001 2001 0050 0089 0001

Pogoda Mszana z serwisu

Nasi Partnerzy