Gwiazdy na 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski

2022-06-20

Zapraszamy na wodzisławski Rynek 2 lipca. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, m.in. wystawa sprzętu wojskowego, premiera filmu „Witaj Polsko”, inscenizacje historyczne i koncert gwiazd.

Na scenie m.in.: ORKIESTRA ROZRYWKOWA GMINY MSZANA i ORKIESTRA ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW pod dyrekcją Aleksandra Knury. Wokaliści: Sebastian Riedel, Grubson, Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Rafał Kozik - finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską. 

PROGRAM IMPREZY 

15.00 Msza Św. w Kościele Wniebowzięcia NMP
16.15 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich

Rynek w Wodzisławiu Śląskim

16.45 Przemarsz Jubileuszowy
Przemarsz grup rekonstrukcyjnych i przejście przez historyczną „Bramę Wolności”. Zobaczymy m.in.: kawalerię, piechotę, rekonstruktorów w historycznych strojach żołnierzy polskich, powstańców śląskich, cyklistów, cywili w strojach z epoki i harcerzy.

17.15 Część oficjalna uroczystości

17.30 Część artystyczna

ZPIT „Vladislavia”
Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia" specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowych Festiwalach m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii i Portugalii. W tym roku zespół świętuje 40-lecie swojego istnienia.

18.00 - Zespoły wokalne z regionu wodzisławsko-rybnickiego (Olzanki, Pielgrzymowianie, grupa Koher)

19.00 - Koncert zespołu ROSZAK SHOW
Zespół muzyków, którzy wychowali się na muzyce pop/rocka lat 80’ i 90’, śpiewanej po angielsku i po polsku. Pomyśleli, że fajnie byłoby grać taką muzykę z tekstami osadzonymi w „Ślonskij Godce” i stworzyć SHOW, które na długo pozostanie publiczności w pamięci. Ich muzyka jest pozytywna. Miała i ma za zadanie przede wszystkim podnosić na duchu.

20.30 - Koncert „Witaj Polsko!”
Koncert w wykonaniu dwóch połączonych orkiestr, wystąpi: ORKIESTRA ROZRYWKOWA GMINY MSZANA i ORKIESTRA ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW (Silesian Chamber Players). Artyści zagrają pod dyrekcją Aleksandra Knury.
Wokaliści: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson, Rafał Kozik - finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Dodatkowo w programie
• Wystawa sprzętu wojskowego (Park Miejski w Wodzisławiu Śląskim)
Pojazdy wojskowe, pojazdy opancerzone, motocykle, szpital polowy, repliki broni z różnych okresów historycznych – broń biała, karabiny maszynowe, ciężkie karabiny maszynowe itp.

• Wystawa historyczna w Wodzisławskim Bunkrze, dioramy i stanowiska strzelnicze. Atrakcje przygotowane przez GRH Powstaniec Śląski.

• Inscenizacje historyczne
Aktorzy prezentujący życie codzienne sprzed 100 lat, bicykle i stare rowery. Wystawa zdjęć prezentujących Górny Śląsk roku 1922, wystawa wybranych polskich banknotów od 1914 r wraz z okolicznościowymi notgeltami wydawanymi na okoliczność powstań, wystawa plakatów z tamtego okresu, przedwojenny kiosk z gazetami i trafiką (papierosy, machorka, tutki), monety Miasta Wodzisław Śląski z 1918.

• Film historyczny pt. „Witaj Polsko!”
Film powstał specjalnie z okazji jubileuszu i prezentowany będzie m.in. na wodzisławskim Rynku podczas imprezy. Jest poświęcony głównie tematyce powstań śląskich i przyłączenia Górnego Śląska do Polski ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Wodzisławskich.

• Kolportaż gazety „sprzed stu lat”
Uczestnicy obchodów otrzymają wydanie jubileuszowe: „Herold Wodzisławski - Nowiny Wodzisławskie” poświęconego w całości tematyce powstań śląskich oraz procesowi przyłączania ziemi wodzisławskiej do Polski (forma stylizowana, zarówno graficznie jak i poprzez specjalny papier, na gazetę z lat 20-tych XX wieku, charakter pamiątkowy.

                                                                                                                                   

 

 

POWRÓT